Kubota diesel welder EW400DST
Preis auf Anfrage
FavoriteFavoriten
shareTeilen
Save searchSuche speichern
Drucken
INFO
Produktkategorie
Diesel Generatoren
Marke / Model
Kubota diesel welder EW400DST
Herstellungsjahr
2015
Betriebsstunden
1 000 Std.
Land
China
Allgemeine Bewertung
1
Mascus ID
B123BB50
DETAILS
Anzahl der Vorbesitzer
1
Letzte Prüfung am
Inspektionsvertrag
Ja
Motor
KUBOTA V1305
Motorleistung
17,8 kW (24,2 PS)
Generatorleistung
15 kVA
Kraftstoffverbrauch
5L/H
Generatoren
KOVO
Frequenz
60 Hz
Spannung
415 V
Emissionsklasse
Emissionsklasse 2 / Tier II
Tank-Füllvolumen
37 L.
Dienstgewicht
500 kg
Transportabmessungen (L x B x H)
1400808700 m
Informationen zum Zustand/Garantie
2
Produktionsland
China
Lieferbedingungen
CIF, EXW
Zubehör
Tanker, Battery, Control Panel
Zusatzgeräte
remote control, wire-feeder
weitere Informationen
Features: Durable power, with Japan made Kubota V1305; High efficiency, 400A DC welding or 15KVA AC generator in maximum; Flux welding with wire-feeders; Pipeline all position welding with dual welding output; Maintenance-free, brushless design; Safety warranty with Mitsubishi ELCB Environment friendly, fixed auto-idle devices; Tailored designs, rain-proof and different voltage output DUAL HOLDER FOR TWO WELDER WORK SIMUTANOUSLY 400A & 15KVA DC Stick (SMAW) DC TIG (GTAW) DC MIG (GMAW) Flux cored (FCAW) Specifications given herein are subject to change without notice CAT. NO. DUV12-20170520 PRINTED IN 2017 KOVO ENGINE DRIVEN WELDER EW400DST DC Welder Driven - Direct Coupling Rated Output KW 12.5 Rated Current DCA 380-CC DCA 190*2-CC DCA 300A-CV* Rated Voltage DCV 35.4 Current Range DCA 50-400 OCV DCV 80 Duty Cycle % 50 Type - Rectified DC output type Applicable Electrode mm 2.0-6.0 Aux. Power Rated Output KVA 15 Rated Voltage V AC110 /240/AC415 Phase - Three & Single Power Factor % 80 Rate - Continuous ENGINE Model - KUBOTAV1305 Type - 4-cycle, water-cooled diesel engine Cylinder arrangement - 4-L Total displacement cc 1,335 Rated Output KW 22.1 Speed rpm 3,000 Fuel Light diesel oil Start System - Electric motor OTHER Fuel Tank Capacity L 37 Battery Capacity - 12V-36AH Dimension (L×W×H) mm 1410×710×805 Net Dry Mass Kg 510 Noise level dB 67