Atlas Copco B32-124/5000
Preis auf Anfrage
FavoriteFavoriten
shareTeilen
Save searchSuche speichern
Drucken
INFO
Produktkategorie
Kompressoren
Marke / Model
Atlas Copco B32-124/5000
Herstellungsjahr
2016
Betriebsstunden
1 820 Std.
Zustand
Generalüberholt
Maschinen Standort
Warsaw
Land
Polen
Allgemeine Bewertung
1
Mascus ID
FFD06634
DETAILS
Serien Nr.
USL06151735
Anzahl der Vorbesitzer
1
Inspektionsvertrag
Ja
Kompressorleistung
82 m3/min
Arbeitsdruck
345 bar
Motor
CAT C32
Dienstgewicht
20 500 kg
Motorhersteller
Catepillar
Emissionsklasse
Emissionsklasse 3A / Tier III
Bewegungsart
Transportabel
Kompressor Typ
Schraubenkompressoren
Öl
Öleinspritzung
Trägertyp
Raupenfahrzeug
Produktionsland
USA
Zubehör
Tragbar, Tanker, Battery, Control Panel, Stahldach
weitere Informationen
WHAT AN OPPORTUNITY AS JUST ARRIVING FOR REFURBISHMENT, AN ATLAS COPCO HURRICANE B32 BOOSTER Here is a very Unique Opportunity to Purchase the only Available for sale (probably) Low run hour B32 Booster.... This Atlas Copco Hurricane B32-124/5000 is a 4 stage booster, built for a maximum effective working pressure of 345 bar (5000 psi). Specifications... Booster B32-124/5000 1 Stage Mode Inlet Pressure max 350 psig (24 bar) Outlet Pressure max 1000 psig (69 bar) Flow 4200 scfm (119 m³m) Operating Speed 1800 rpm 4 Stage Mode Outlet Pressure max 5000 psig (345 bar) Flow 2900 scfm (82 m³m) Operating Speed 1800 rpm Engine Model CAT C32 DRIVE ENGINE Rating 1125 bhp (839 KW) @ 1800 rpm Industrial Intermittent Curve Fuel Diesel Electrical 24 vdc Unit Measurements Overall Length Overall Width Overall Height Weight (Dry) 238.5” (605.8 cm) 102” (260 cm) 106.4” (270 cm) Includes Exhaust 45.000 lbs (20,411 kg)