Ritz E26-180GG
Preis auf Anfrage
Drucken
INFO
Produktkategorie
Wasserpumpen
Marke / Model
Ritz E26-180GG
Herstellungsjahr
2008
Betriebsstunden
4 982 Std.
Maschinen Standort
Apeldoorn
Land
Niederlande
Allgemeine Bewertung
Mascus ID
58469D41
DETAILS
Lagernummer
25P00051
Typ
Diesel
Pumpen-Typ
Diesel
Motorhersteller
Caterpillar C9
Pump-Stärke
205 kW
Transportabmessungen (L x B x H)
3850 x 1300 x 2500 mm
Pump-Informationen
Field of application: construction, Applicable material: water, Make of engine: Caterpillar C9, Power: 205 kW (279 HP), Type of fuel: Diesel
Zusatzgeräte
weitere Informationen
Dry self-priming high-pressure pump with diesel engine and a pressure of 26 bar. With its 205 kW engine power, this high-pressure pump achieves a capacity of 250 m3 per hour. The pump is equipped with a bronze impeller. This makes the pump an excellent choice as a booster pump, irrigation pump or high-pressure pump for pressing storage tanks during tank tests. The pump is mounted in a sound-absorbing casing with a diesel engine and vacuum system. This limits noise pollution for the environment.